Jak korzystniej rozliczyć VAT?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Przedsiębiorcy, którym zależało na tym aby rozliczyć VAT na preferencyjnych warunkach mieli w tym roku obowiązek poinformowania o tym fiskusa do dnia 15 stycznia 2013 roku.

Tak zwana metoda kasowa umożliwia podatnikom rozliczanie się dopiero po otrzymaniu płatności od swoich kontrahentów czyli tak naprawdę dopiero po realnym wpływie środków finansowych na konto firmowe. Rozliczanie to dotyczy zarówno konieczności uiszczania VAT-u należnego jak i też VAT-u – naliczonego. Jednak warto pamiętać, że w przypadku podatku należnego, przedsiębiorca uregulować go musi nie później niż 180 dni od daty upływu terminu płatności, a w przypadku podatku naliczonego od momentu uiszczenia zapłaty za kupione towary i usługi.

Z możliwości rozliczania według metody kasowej może skorzystać każdy podatnik, którego kwota sprzedaży w ubiegłym roku nie przekroczyła 4 922 000 zł.  A w przypadku maklerów, agentów inwestycyjnych i podobnych, których wynagrodzenie opiera się na systemie prowizyjnym, nie może on wynieść więcej niż 185 000 zł.

Jakie są zalety i wady tego typu rozliczania? Do zalet rozliczania kasowego należy przede wszystkim możliwość regulowania zobowiązań podatkowych bez obowiązku korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania. Można bowiem wtedy podatek uregulować dopiero w momencie, gdy kontrahent uiści opłaty, co pozwala na chwilowe ograniczenie kosztów w firmie. Jednak wybór metody kasowej oznacza również, że nabywca towarów czy usług przedsiębiorcy będzie sam mógł odliczyć podatek od nich, dopiero wówczas gdy sam za nie zapłaci. To stawa nieraz nabywców w nieciekawym położeniu, gdyż tracą możliwość do odliczenia podatku w okresie, w którym otrzymali fakturę.

Zatem trzeba dobrze rozważyć czy korzystanie z metody kasowej okaże się dla konkretnego przedsiębiorcy rzeczywiście korzystne. Jeżeli pojawią się wątpliwości warto także skorzystać z profesjonalnych usług jakie są świadczone przez np. przez biuro rachunkowe. Wówczas będziemy mieć pewność jaki sposób rozliczenia okaże się dla danego przedsiębiorcy oraz jego nabywców najbardziej opłacalny.

Dodaj komentarz