IKE i IKZE, a ulgi podatkowe

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Trzeci filar nowego systemu emerytalnego oferuje nam kilka form oszczędzania na przyszłą emeryturę. Możemy spotkać się z takimi formami oszczędzania, jak IKE czy IKZE. Są to rodzaje kont emerytalnych dla indywidualnych klientów.
IKE i IKZE zapewniają nam dodatkową formę oszczędzania na prywatną emeryturę. Trzeci filar jest nieobowiązkowy oraz pozwala nam na skorzystanie z ulg podatkowych, , co może być dodatkowym atutem przy tego rodzaju formie oszczędzania.

IKE i IKZE, daje nam możliwość pełnego wglądu w zgromadzone środki oraz dostęp do nich. Obydwa konta pozwalają na oszczędzanie na emeryturę już od 16 roku życia. Możemy tego dokonywać m.in. w bankach, funduszach inwestycyjnych czy biurach maklerskich.

Zarówno Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), jak i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), są dobrowolne oraz oferują nam atrakcyjne ulgi podatkowe. Przy czym oba typy kont różnią się między sobą co do konkretnie proponowanych ulg i ich form.

Od emerytury w IKE, przy wypłacie środków, nie zapłacimy podatku od zysków kapitałowych (jeśli wypłaty dokonamy po ukończeniu wieku 60 lat lub w wieku 55 lat posiadając uprawnienia do wcześniejszej emerytury oraz spełnimy jeden z warunków: dokonamy wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych albo dokonamy ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty). Cała suma zebrana przez nas na rachunku – wpłaty oraz ewentualny zysk od nich – będzie do naszej dyspozycji w formie jaką sobie wybierzemy (wypłata całości lub w ratach).

W przypadku IKZE zachętą jest ulga podatkowa. Co roku każdy może odłożyć do 4 proc. swojej pensji brutto. Dla osób lepiej zarabiających wprowadzono limit wpłat, który wynosi 4031 zł. I tak, to, co wpłacimy przez rok na IKZE, możemy przy rozliczeniu z fiskusem odliczyć od podstawy opodatkowania.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego pozwala zatem jedynie na zawieszenie w czasie opłaty podatkowej. Choć możemy odpisać część oszczędności od podatku, to przy wypłacie z rachunku trzeba będzie go i tak uiścić. Środki zgromadzone na IKZE możemy wypłacić po osiągnięciu wieku 65 lat oraz pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych. Ustawa emerytalna pozwala na łączenie obu form rachunków emerytalnych (IKE, IKZE), a także umożliwia na jednoczesne posiadanie ich wraz z Pracowniczym Programem Emerytalnym (PPE).

Więcej informacji na PrywatnaEmerytura.pl

Dodaj komentarz