Czy pracujesz w prawidłowych normach czasowych?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Podpisując umowę o pracę, nie wszyscy zwracają uwagę na treść pisma. Tymczasem warto przeczytać wszystkie punkty papieru, pod którym się podpisujemy, ponieważ może zawierać błędy, na które nie możemy się zgadzać.

Niestety bardzo często zdarza się, że nieuczciwi pracodawcy manipulują umowami, by większość zawartych w niej elementów były na niekorzyść pracownika. Niewielkie niuanse, na przykład codo płacy czy normy godzinowe, mogą przyczynić się do powstania wielkiego problemu, z którego nie jest łatwo się wycofać.

Co na to prawo

czas pracy

Kodeks pracy, w którym zawarte są praktycznie wszystkie prawa i obowiązki pracodawców jak i pracowników, przedstawia jasno zasady dotyczące norm czasu pracy. Według zasad podstawowy zakres godzinowy pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę oraz przeciętnie 40 godzin w ciągu tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym, który nie powinien przekraczać 4 miesięcy.

 

Podwyższenie normy czasowej a kodeks pracy

Niektóre zawody i sytuacje wymagają dłuższego trybu zmianowego. Przypadki te dokładnie określa kodeks pracy. Między innymi należą do nich prace:

  • w systemie równoważnego systemu pracy,
  • w przypadku podjęcia pracy polegającej na sprawowaniu dozoru urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy,
  • pilnowanie mienia lub ochrony mienia,
  • ochrony życia lub zdrowia ( straż pożarna i służby ratunkowe).

Jeśli pracujesz w niestandardowych normach czasowych, sprawdź czy nie jesteś wykorzystywany przez pracodawcę. Więcej informacji można znaleźć na: https://e-konsultantprawny.pl/pl/wiki/page/normy-czasu-pracy/

Dodaj komentarz