Wymagające studia, które dadzą Ci pracę

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Boom na kierunki techniczne jest uzasadniony – statystyki od lat dają jasno do zrozumienia, że tytuł inżyniera pozwala na wyższe zarobki.

budownictwo uthChęć uzyskania tytułu naukowego w obecnych czasach nie powinna już nikogo dziwić. Wykształcenie zdobywają nie tylko młodzi ludzie po maturze – chcąc podnieść swoje kwalifikacje edukują się również osoby starsze. Ilość osób po studiach z roku na rok się powiększa, a to ma swoje wady i zalety. Jakie studia wybrać, żeby mieć po nich gwarancję zatrudnienia na korzystnych warunkach?

 Budowania nigdy dość

Chociaż jest jednym z najstarszych kierunków na polskich uczelniach, budownictwo w porównaniu do pozostałych ścieżek kształcenia nie pozostaje w tyle. Jest to jeden z najbardziej rozwijających się kierunków na uczelniach oferujących kształcenie techniczne. Edukacja w zakresie budownictwa przedstawia się następująco: studenci zdobywają wiedzę o materiałach i wyrobach budowlanych, ale również o technologiach ich realizacji.

Ścieżka kształcenia

Od 19 czerwca 1999 roku Polska wraz z innymi państwami Europy zobowiązała się do deklaracji bolońskiej. Polega ona na podziale studiów na dwustopniowe i studia doktoranckie:

  • Studia I stopnia, które trwają co najmniej 3 lata i kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata lub inżyniera,
  • Studia II stopnia trwają dwa lata i kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego magistra lub magistra inżyniera.
  • Studia III stopnia trwają 4 lata i kończą się uzyskaniem stopnia naukowego doktora.

Poza podziałem, deklaracja bolońska obejmuje również współpracę europejską w zakresie jakości kształcenia. W praktyce oznacza to różnego rodzaju programy studenckie, które służą wielu kierunkom, w tym budownictwu. Wymiana doświadczeń i zdobycie praktyki w innym kraju oznacza automatyczne podniesienie kwalifikacji. Decydując się na kierunek budownictwo musimy się przygotować na minimum 3.5 roku studiowania. Na edukację poświęcimy wówczas siedem semestrów i uzyskamy tytuł uprawniający nas do wykonywania zawodu. Oczywiście studia można kontynuować i zdobyć tytuł magistra inżyniera. Jaka jest różnica? Inżynier budownictwa będzie w głównej mierze odpowiedzialny za rozwiązywanie problemów związanych z budowaniem, natomiast absolwent z magisterium częściej będzie rozwiązywał zagadnienia teoretyczne skupiając się głównie na projektowaniu.

Co po studiach?

Aby zostać inżynierem budownictwa z pewnością przydatna będzie dokładność w wykonywaniu czynności i oczywiście predyspozycje ścisłe. Zdecydowanie jest to kierunek techniczny, na którym nie brakuje takich przedmiotów jak matematyka czy fizyka. Znajomość języków obcych oczywiście będzie dodatkowym atutem, ponieważ po studiach nie ograniczy nas jedynie do pracy na rynku krajowym. Dane statystyczne potwierdzają, że absolwenci budownictwa to jedna z lepiej zarabiających grup zawodowych. Najbardziej popularne stanowiska po zdobyciu tytułu inżyniera lub magistra inżyniera budownictwa to projektant konstrukcji budowlanych, kierownik budowy czy też inspektor nadzoru.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.uth.edu.pl/

Dodaj komentarz